Ochrona zboża przed chorobami wskazane działania

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone działania w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, gdyż wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - wskazane działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest niejednokrotnie bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie warto zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki zgnilizna twardzikowa grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w gruncie rzeczy gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej wytrzymałości czy też tolerancji na nadrzędne szkodniki i choroby, takie jak jęczmień choroba może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Skrodzki 2019-12-04

Stale na motywie czerwca przejeżdżali do nas na latko